هشت مکان الزامی در خانه

امروزه ایجاد فضاهای نشیمن یا حتی آشپزی بیرون از خانه در حیاط بسیار رواج یافته و از طرفداران زیادی برخوردار است. این کار ایده بسیار خوبی است.

 

با مرور زمان متراژ خانه ها کمتر شده است و به دلیل تغییر سبک زندگی قسمت های جدید و نوظهوری از قبیل سینمای خانگی به جمع قسمت های مختلف داخلی خانه ها پیوسته است، در این مطلب قصد داریم نگاه کوتاهی به برخی از آنها داشته باشیم.

 

1 - آشپزخانه هم چنان سلطان خانه است

هیچ گاه قسمت های دیگر خانه نمی توانند محدودیت فضای آشپزخانه را جبران کنند بنابراین به صرف ایجاد فضا های غیر ضروری از فضای آشپزخانه نکاهید بلکه بیشترین بودجه و وقت را صرف آشپزخانه خانه نمایید.

 

2 - تجهیزات و وسایل مناسب برای استفاده بهینه از انرژی

تا حد امکان باید از مصالح و مواد قابل بازیافت در خانه استفاده شود هم چنین استفاده از شیشه های دو جداره برای پنجره ها یکی از بایدهاست زیرا می تواند از هدر رفتن انرژی تا حد زیادی جلوگیری کند.

 

3 - اتاق یا فضایی برای کار و مطالعه

در دوره ای به سر می بریم که عصر مطالعه و پیشرفت با سرعت نور است، بنابراین هرگز محیط خانه خود را از وجود فضایی برای مطالعه و کار در خانه محروم نسازید و بدانید که وجود چنین فضایی در خانه مانند فضای غذاخوری لازم و ضروری است. بنابراین در دکوراسیون خانه خود اتاقی را برای کار و مطالعه آماده سازید و یا اگر خانه شما دارای محدودیت در فضا است قسمتی از فضای اتاق خواب یا حتی اتاق نشیمن یا اتاق غذاخوری را به این فضا اختصاص دهید.

 

4 - گوشه ای دنج برای رسیدن به آرامش

در زندگی ماشینی و پرمشغله امروزی که آلودگی صوتی آزار دهنده است، حتما باید در دکوراسیون داخلی فضای کوچکی را برای رسیدن به آرامش تدارک ببینیم. این فضا می تواند گوشه از اتاق نشیمن کنار شومینه باشد و یا هر فضای دیگری که فکر می کنید مناسب است. شما می توانید این فضا را با نورپردازی بسیار ملایم و قرار دادن یک یا دو مبل راحتی تکنفره و یک میز کوچک برای قرار دادن فنجان قهوه یا چای مهیا سازید.

 

5 - فضای نشیمن در بیرون از ساختمان

امروزه ایجاد فضاهای نشیمن یا حتی آشپزی بیرون از خانه در حیاط بسیار رواج یافته و از طرفداران زیادی برخوردار است. این کار ایده بسیار خوبی است. توصیه می کنیم اگر ایوان مناسب و خوبی دارید آن را برای گذراندن اوقاتی شاد و آرام کنار اعضای خانواده خود مهیا سازید و در صورت نبود ایوان می توانید حتی در حیاط آپارتمانی خود با توافق همسایگان آلاچیقی را تدارک ببینید تا همه بتوانند طبق زمان بندی از فضای حیاط استفاده کنند و ساعاتی را در آن بسر ببرند.

 

6 - پارکینگ

حتی اگر اتومبیل ندارید سعی کنید هرگز خانه ای که پارکینگ ندارد را خریداری یا اجاره نکنید، زیرا احتمال اینکه در آینده به دردسر بیافتید زیاد است. به هر حال ممکن است پس از مدتی صاحب اتومبیل شوید و یا مهمانی داشته باشید که اتومبیل داشته باشد و بخواهد شب را در خانه شما بگذراند. بنابراین وجود پارکینگ می تواند آرامش شما را به همراه داشته باشد.

 

7 - یک فضای سبز زیبا و فضای بازی در حیاط

وجود یک باغچه سرسبز و زیبا هرچقدر هم که کوچک باشد می تواند روح و زندگی را به خانه شما ببخشد و سبب طراوت و شادابی شما گردد، بنابراین وجود ان در هر خانه ای الزامی است. هم چنین اگر فضای کافی در حیاط وجود دارد توصیه می کنیم فضایی مختصر و مفید برای بازی کودکان با تعدادی وسیله بازی تدارک ببینید تا مجبور نباشید در این ترافیک و شلوغی فرزند خود را مدام به پارک ببرید.

 

8 - استفاده از سنگ یا آجر برای نما

بهتر است برای نماسازی خانه از انواع سنگ ها یا آجر ها استفاده شود زیرا این مصالح ذاتا طبیعی هستند و از این رو جزو مصالح سبز و دوستدار طبیعت محسوب می شوند که علاوه بر زیبایی دوستدار محیط زیست نیز خواهند بود و می توانند روی سلامت زندگی شما تاثیر زیادی داشته باشند.